Co sądzisz o „moich” złotych środkach do szczęścia? Pierwszy, najważniejszy – ZDROWIE !!!

„Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz” i „.. nic nad zdrowie ani lepszego, ani droższego; bo dobre mienie, perły, kamienie, także wiek młody i dar urody, meśca wysokie, władze szerokie dobre są, ale – gdy zdrowie w cale.”. Tak doceniał i umieszczał najwyżej w hierarchii wartości zdrowie,prawie 500 lat temu, Jan Kochanowski w swojej fraszce „ Na zdrowie”.

Wymieńmy te wartości, które według niego są o wiele mniej ważniejsze od zdrowia, przekładając je na dzisiejszy język. Majątek, bogactwo w perłach i drogich kamieniach – czyli pieniądze, młodość, uroda, wysokie stanowiska, nieograniczona władza.

Tak wtedy i dziś, mówiąc słowami Kochanowskiego i dzisiejszymi – nie ma nic lepszego, ani droższego.

To decydujące znaczenie dobrego stanu zdrowia w życiu i na drodze do osiągnięcia prawdziwego szczęścia każdego człowieka potwierdzam dość obszerną argumentacją w swojej książce „ Jak żyć aby osiągnąć prawdziwe szczęście…”

Co więcej, podnoszę znaczenie zdrowia do rangi złotego środka do osiągnięcia prawdziwego szczęścia i to środka najważniejszego.

Wydaje się, że moja argumentacja jest nadzwyczaj prosta. Bo, proszę tylko aby każdy z czytelników sam sobie odpowiedział na moje przewrotne, pesymistyczne pytania, które zadałem w książce, a być może także zgodzi się ze mną w tej kwestii.

– W jaki sposób zły stan zdrowia może wpływać na oddanie w miłości?

– W jaki sposób zły stan zdrowia może wpływać na spełnienie w małżeństwie?

– Jakie skutki może wywołać zły stan zdrowia na drodze do osiągnięcia szczęścia rodzinnego i dobrego wychowania dziecka – dzieci?

– Jakie skutki może spowodować zły stan zdrowia w osiąganiu satysfakcji z pracy?

– Jakie skutki może spowodować zły stan zdrowia dla twórczej samorealizacji?

Na koniec mojej argumentacji, że zdrowie jest najważniejszym i złotym środkiem do osiągnięcia szczęścia, mówiąc językiem prawniczym, mam dowód ze świadka we własnej osobie.

Kiedy stwierdzono u mnie nowotwór złośliwy i rokowania trzy miesiące życia, upadły wszystkie moje wartości na drodze do szczęścia. Kiedy przeżyłem siedem trudnych lat i nadal twórczo żyję, to dziś naprawdę wiem co znaczy zdrowie pośród wszystkich innych wartości. I między innymi dlatego umieściłem zdrowie jako najważniejszy i złoty środek do osiągnięcia prawdziwego szczęścia.

Ale teraz powrócę do prozy codziennego życia cytując fragment z mojej książki „ Kto z nas, zapracowanych i zajętych codziennymi sprawami myśli o zdrowiu na co dzień? Jaki zwykły człowiek, zafrasowany i często negatywnie doświadczony życiem pod innym względem niż zdrowotny, będzie myślał o profilaktyce zdrowotnej na przyszłość?

Mimo, że to ważne hasło „Dbaj o zdrowie” przebija się na co dzień w życiu powszechnym, we wszystkich opracowaniach naukowych, w prasie, na sprzedawanych produktach, w tym papierosach, dla bardzo wielu ludzi jest zwykłym sloganem, niczym reklama niezbyt ważnego produktu.

Dzieje się tak dopóki nie spotka nas nieszczęście choroby.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego dopiero choroba, poczucie nieszczęścia i niemożność osiągnięcia pełni życia, zmienia nasz sposób myślenia o zdrowiu jako najważniejszym, złotym, środku do prawdziwego szczęścia? Dam prosty, negatywny przykład z naszego polskiego podwórka, o którym także piszę w swojej książce. Skąd i dlaczego wziął się „ ruch anty szczepionkowy dzieci” ? Przecież to my, rodzice mamy w procesie wychowania dziecka zapewnić mu dobry start do dorosłego życia, przede wszystkim dobry stan zdrowia.

Co o tym myślicie ?

Bronisław

W kolejnych wpisach będę zachęcał do dyskusji o pozostałych złotych środkach do osiągnięcia prawdziwego szczęścia, o których piszę w swojej książce „ Jak żyć aby osiągnąć prawdziwe szczęście, proste i praktyczne odpowiedzi na pytania wzięte z życia. A więc o:

*Mądrości, czyli wiedzy oraz umiejętności jej wykorzystania;

*Umiejętności rozwiązywania problemów;

*Zdolności do realizacji celów;

*Planie drogi życiowej do prawdziwego szczęścia.


Napisz tekst lub skomentuj: