?>

Spójrzmy na życie na Ziemi „ z góry”. Gdzie jesteś Ty zwykły człowieku ?!

Pierwszy Polski satelita „EagleEye” już jest na orbicie Ziemi!!! No to lecimy z nim i patrzymy „ z góry” na nasz ziemski „ Świat ”

Tak szczerze mówiąc, raczej rzadko, a często w ogóle „zwykły „ człowiek nie zastanawia się jak wygląda i żyje nasza Ziemia jako planeta we Wszechświecie?!
A jaka jest jej przyszłość oraz co na niej czeka ludzkość, chyba jeszcze rzadziej?
No to zobaczmy teraz co widzimy na naszej planecie Ziemia właśnie „ z góry” !
Myślę, że warto, aby każdy z nas, z własnego punktu widzenia, spojrzał co jego, dzieci, wnuków i pra… pra.. wnuków może czekać na naszej planecie Ziemi?!

Ziemia – trzecia, licząc od Słońca, oraz piąta pod względem wielkości planeta Układu Słonecznego.
Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego. Ziemia jest jedynym znanym miejscem we Wszechświecie, w którym występuje życie i jest zamieszkana przez miliony gatunków, w tym przez człowieka.
***
Ludzkość – kwintesencja ziemskiej cywilizacji

                          Jest nas już (!) ponad 8 miliardów.

Liczbę wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli na Ziemi, w roku 2011 oszacowano na 108 miliardów.
W 2020 roku kobiety stanowiły 49,6 proc. wszystkich mieszkańców Ziemi, wynika z danych Banku Światowego. W Bahrajnie przedstawicielki płci żeńskiej stanowią zaledwie 35,3 proc. całego społeczeństwa.
W ciągu roku na świecie rodzi się około 131 mln dzieci i w tym samym czasie umiera 55 mln osób, co daje średni przyrost 76 mln osób rocznie.
W 2015 najwięcej ludzi zamieszkiwało Azję (ok. 4,31 mld, następnie Afrykę (ok. 1,15 mld), Europę (ok. 745 mln), Amerykę Łacińską (ok. 617 mln), Amerykę Północną (ok. 356 mln, bez Ameryki Środkowej i Karaibów) i Oceanię (ok. 37 mln).

               Istnieje znaczne zróżnicowanie w zakresie długości życia na całym świecie, głównie za sprawą różnic w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej i w wyżywieniu danej części świata. I tak: 

Najdłużej może żyć ludność w takich krajach jak Monako, San Marino, Singapur, Japonia, bo aż w granicach 85-90 lat. Najkrócej w Czadzie, Gwinei Bissau, Afganistanie, bo zaledwie w granicach 50 lat. W Polsce oczekiwana długość życia kształtuje się na poziomie 78lat. Patrz: Oczekiwana dalsza długość życia dla noworodków w poszczególnych krajach świata (dane The World Factbook z 2018 roku)
***
Co złego widzimy na naszej Planecie ?

Ubóstwo na świecie
Obecnie na Ziemi żyje 633 mln osób w ubóstwie to jest 8% populacji, mając dziennie do dyspozycji co najwyżej 1,90 USD, stanowiące międzynarodową granicę ubóstwa.

Ponad 50% najbiedniejszych stanowią mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej. Odsetek mieszkańców Polski zagrożonych ubóstwem (po uwzględnieniu w ich dochodach transferów społecznych) obniżył się od 2010 r. z blisko 18% do 15%.

Bezdomność

Według danych opracowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, szacuje się, że:
Na całym świecie jest co najmniej 150 milionów osób bezdomnych.
Liczba osób w kryzysie bezdomności w Polsce, na miesiąc badania luty 2024 r, wynosi 31 042 osób, w tym 80% to mężczyźni (24 880 osoby), a 20% to kobiety (6162 osoby). Ponadto, osoby poniżej 18 roku życia stanowią 5% (1 524) ogólnej liczby osób w kryzysie bezdomności i wśród tych młodych osób proporcje wg płci rozkładają się po połowie.

Niepełnosprawność
Na świecie żyje ponad 650 milionów osób niepełnosprawnych.

W Polsce liczba osób niepełnosprawnych ogółem według stanu na dzień 31 marca 2021 r. wynosiła 5,4 mln. i stanowiła 14,3% ludności kraju wobec 12,2% w 2011 r. oraz 14,3% w 2002 r.

Bezrobocie
Stopa bezrobocia na świecie od kilkunastu lat wykazuje tendencję malejącą i obecnie jest na poziomie niecałych 5%.
Najwyższa na świecie stopa bezrobocia obecnie występuje w krajach Afryki Południowej ( Republika Południowej Afryki – 33,5 %) i basenu Morza Śródziemnego. Najniższa występuje natomiast w Singapurze – 2 %; Szwajcarii – 2,3 %, a także w krajach Zatoki Perskiej (ZEA, Bahrajn, Katar, Kuwejt).

Aktualnie w Polsce stopa bezrobocia na miesiąc czerwiec 2024 wynosiła 4,9 % i kształtuje się na poziomie wskaźnika średniej światowej 5%.

Zagrożenia życia na Ziemi
Oto lista 10 największych zagrożeń dla życia na Ziemi:
(wg National Geographic Polska)

  1. Zanieczyszczenie powietrza, szkodliwe emisje
  2. Odpady
  3. Wojny
  4. Wycieki
  5. Wycinanie lasów
  6. Niszczenie bioróżnorodności ( zróżnicowania ekosystemów, gatunków i genów na Ziemi lub w określonym siedlisku).
  7. Roztapiane się lodowców
  8. Martwe strefy w morzach (zbyt mało tlenu do wzrostu życia)
  9. Rozrost ludzkości
  10. Terroryzm
    Niektóre obszary naszej planety podatne są na skrajne zjawiska pogodowe, takie jak huragany, cyklony czy tajfuny. W innych miejscach mogą występować klęski żywiołowe, jak trzęsienia ziemi, osuwiska, tsunami, erupcje wulkaniczne, leje krasowe, susze, powodzie, zamiecie śnieżne lub pożary. Wiele stref lokalnych znajduje się pod wpływem spowodowanego przez człowieka zanieczyszczenia wody i powietrza, kwaśnego deszczu i substancji toksycznych, utraty roślinności (przez intensywny wypas, wylesianie i pustynnienie), zaniku dzikiej przyrody, degradacji i utraty gleby, erozji oraz rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych.
    Najprawdopodobniej wywoływany działalnością ludzi wzrost emisji dwutlenku węgla jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Według prognoz, rosnąca temperatura powodować ma m.in. wzrost poziomu morza, cofanie się lodowców, topnienie lądolodów, nasilenie się ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz zmiany w ilości i strukturze opadów atmosferycznych.
    Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (MISS) opublikował analizę, z której wynika, że:
    Obecnie na naszej Ziemi toczą się 183 konflikty zbrojne.
    Największy konflikt europejski od 1945 roku to wojna na Ukrainie.
    To także walki między Izraelem a Hamasem, które zwiększają prawdopodobieństwo rozlania się konfliktu na inne obszary Bliskiego Wschodu.
    Napięcia na Morzu Południowochińskim oraz trwające od kwietnia br. starcia w Sudanie, spowodowały śmierć tysięcy ludzi i doprowadziły do powstania sześciomilionowej masy uchodźców.
    Zintensyfikowały się konflikty w Mali i Burkinie Faso, a także wojna domowa w Birmie.
    W swojej analizie badacze Międzynarodowego Instytutu Spraw Strategicznych zauważają, że mnożą się tzw. niepaństwowe grupy zbrojne, a trwający kryzys klimatyczny przyczynia się tak do osłabiania mniej stabilnych państw, jak do wzmacniania pierwotnych przyczyn konfliktów. W Afryce załamują się władze centralne i wzrasta znaczenie grup islamistycznych, które intensyfikują konflikty w regionie.
    ***
    A co dobrego prześwituje „ z góry” na naszym Świecie?

    Tak wygląda dobrobyt (nie dobrostan) ludności świata

Jak zauważa w powyższym zestawieniu europejski urząd Eurostat, wśród 20 krajów na świecie z udziałem większym niż 1 proc. światowego PKB wyrażonego w PPS znalazło się 5 krajów UE: Niemcy (3,4 proc.), Francja (2,4 proc.), Włochy (1,9 proc.), Hiszpania (1,4 proc. ) i Polska (1,0 proc.). Łącznie przyczyniły się one do ok. 10,1 proc. światowego PKB.
Ale uwaga!!!
Musimy pamiętać, że współcześnie obiektywną, ekonomiczną miarą dobrobytu społecznego jest :
wartość dochodu narodowego brutto w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
Co z tego wynika?
Przede wszystkim to, że wśród 8 miliardów ludzi na Świecie są „ ubodzy pracujący za niższe wynagrodzenie i bogaci o wysokich i bardzo wysokich dochodach.
O ubóstwie i bezrobociu była mowa wyżej, a teraz spójrzmy jak to jest z tymi bogatszymi?

Bogactwo wśród ludzi na Świecie
Według analizy firmy Henley & Partners, którą przytacza serwis rp.pl, obecnie na świecie żyje 28 tys. 420 osób, które dysponują aktywami o wartości co najmniej stu milionów dolarów, każdy. Oprócz nich znalazło się także 2350 miliarderów.

Dziesięciu najbogatszych ludzi świata (2023)
Pozycja Pozycja w 2022 Imię i nazwisko Majątek (mld USD) Państwo Branża i/lub przedsiębiorstwo
1 3 Bernard Arnault z rodziną 211 Francja LVMH

2 1 Elon Musk
180 Stany Zjednoczone Tesla, SpaceX

3 2 Jeff Bezos
114 Stany Zjednoczone Amazon.com

4 8 Larry Ellison
107 Stany Zjednoczone Oracle

5 5 Warren Buffett
106 Stany Zjednoczone Berkshire Hathaway

6 4 Bill Gates
104 Stany Zjednoczone Microsoft

7 Michael Bloomberg
94,5 Stany Zjednoczone Bloomberg LP

8 Carlos Slim Helú z rodziną 93 Meksyk Telmex, América Móvil, Grupo Carso(inne języki)

9 10 Mukesh Ambani
83,4 Indie Reliance Industries

10 9 Steve Ballmer
80,7 Stany Zjednoczone Microsoft
W zestawieniu nie są brane pod uwagę głowy państw oraz członkowie rodzin królewskich.
Obecnie w naszym kraju żyje ponad 43 tys. osób, które mogą pochwalić się co najmniej milionowym majątkiem.
Należy jednak pamiętać, że dobrobyt materialny ludzi, w tym każdego człowieka, w każdym miejscu naszej planety, nie świadczy o jego prawdziwym szczęściu i nie jest tożsamy z dobrostanem, o którym będzie mowa niżej.

Wiedza, wykształcenie i świadomość społeczna
• Najpierw spójrzmy na „ świecące wiedzą „ miejsca na naszej planecie Ziemia. To:
11 najlepiej „wykształconych” krajów na świecie
Światowe Forum Ekonomiczne, fundacja non-profit, stworzyło ranking krajów, które mają najlepiej wykształconych obywateli na świecie i dbają o oświatę. Wśród pierwszej jedenastki aż 7 państw jest ze Starego Kontynentu. Które kraje przodują?
1.Singapur
System edukacji w Singapurze jest najbardziej cenionym na świecie. Nazywany jest on „szybkowarem”, ponieważ uczniowie uczą się dużo, intensywnie, a system znany jest z surowych zasad. Jeśli chodzi o wyniki studentów z przedmiotów ścisłych, Singapurczycy zazwyczaj zdobywają najwyższe miejsca.
2.Finlandia
Finlandzki system edukacji jest chwalony wszędzie na świecie. Uczniów uczy się pracy zespołowej, stawia się na wolnomyślicielstwo, ekspresję własnego zdania. Wysoko oceniana jest również kadra nauczycielska.
3.Holandia
Holandia również wyśmienicie radzi sobie na niwie edukacji. Co trzecia osoba może się pochwalić tytułem magistra, choć w krajach OECD ( Międzynarodowa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) średnia ta wynosi 24 proc.
4.Szwajcaria
86 proc. Szwajcarów ukończyło edukację ponadgimnazjalną. Szwajcaria, podobnie jak Dania, przeznacza bardzo dużo pieniędzy na oświatę – średnio 16 tys. dol. na osobę, podczas gdy średnia unijna wynosi 9,5 tys. dol.
5.Belgia
Nauczanie jest dobrze płatną profesją. Przeciętny nauczyciel zarabia tam ok. 74 tys. dol. na rok, podczas gdy przeciętna pensja w krajach OECD wynosi 39 tys. dolarów rocznie.
6.Dania
Dania, wśród grupy krajów OECD, najwięcej swojego bogactwa przeznacza na edukację – ok. 7,9 proc. PKB. Państwo to jako jedno z nielicznych zwiększyło wydatki na oświatę w latach najgorszego okresu kryzysu finansowego 2008-2010.
7.Norwegia
Norwegia ma wysoki poziom opodatkowania i mocno inwestuje w edukację. Rocznie na jednego ucznia przypada ok. 14 tys. dol. i to niezależnie od stopnia edukacji. To trzeci najlepszy wynik w krajach OECD.
8.Stany Zjednoczone
W Stanach Zjednoczonych 43 proc. osób ma wyższe wykształcenie. To piąty najlepszy wynik w krajach OECD.
9.Australia
Australia jest świetnie wykształconym krajem, który może pochwalić się wysokim procentem osób uczących się po ukończeniu szkoły. Ok. 43 proc. dorosłych Australijczyków doszkala się w przeróżnych instytucjach po zakończeniu standardowej edukacji.
10.Nowa Zelandia
Nowa Zelandia od lat znajduje się w czołówce najlepiej wyedukowanych krajów świata. Nowozelandzkie ministerstwo edukacji stawia na innowacyjność. Od września tego roku uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach online i nie muszą przychodzić do szkoły w niektóre dni.
11.Islandia
Islandia liczy zaledwie 330 tys. obywateli. Ten mały kraj w dalszym ciągu ma najwyższy wskaźnik zatrudnienia wśród krajów OECD na wszystkich poziomach wykształcenia. Co więcej, pomimo wysokiego miejsca w rankingu, Islandia wydaje najmniej pieniędzy na oświatę spośród wszystkich skandynawskich krajów w zestawieniu.
Niezwykle cenna uwaga do listy najlepiej wykształconych krajów !
Wszystkie 11 krajów posiadające najlepiej wykształconych ludzi na naszym globie znajdują się pierwszej 30 najszczęśliwszych krajów na Świecie! ( patrz dalej- lista najszczęśliwszych krajów ).
Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 r. 41 proc. ludności państw należących do Unii Europejskiej w wieku 25-34 lat miało wykształcenie wyższe.
Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku, 23,1% ludności w wieku 13 lat i więcej w Polsce posiada wyższe wykształcenie (ok. 7,6 mln osób), z czego 16,7% posiada tytuł magistra, magistra inżyniera lub równorzędny (ok. 5,5 mln osób).
• A teraz spójrzmy na to co uczyniło na Świecie wprowadzenie w latach 80 przez Anglika Tima Berners-Lee globalnej sieci internetowej, a z naszego punktu widzenia usługi informacyjne Internetu (www).
Ponad 66 proc. wszystkich ludzi na Ziemi korzysta obecnie z Internetu, a najnowsze dane wskazują, że całkowita liczba użytkowników na całym wiecie wynosi 5,35 miliarda .

Liczba użytkowników Internetu wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 1,8 proc., dzięki 97 milionom nowych użytkowników od początku 2023 roku.
• Niestety nadal znajdujemy na mapie świata „cienie” wiedzy.
Obecnie szacuje się, że w Europie jest 3% analfabetów, w Ameryce Pd. – 15%, w Azji – 33%, a w Afryce – 50%. W krajach Trzeciego Świata problem analfabetyzmu sięga kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent mieszkańców.
Oznacza to że około 760 mln ludzi na Świecie nie posiada umiejętności czytania i pisania. Ludzie nie posiadający umiejętności czytania i pisania przeważnie należą do najuboższej warstwy społeczeństwa. Zwykle całą energię zużywają w walce o przeżycie.
***
Światowy ład i porządek na planecie Ziemia
Obecnie na świecie istnieje 195 uznawanych państw. 193 z nich należą do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dwa pozostałe, tzw. państwa obserwatorzy ONZ, to Watykan i Palestyna.
Każde Państwo ma swoje terytorium, ludność, suwerenną władzę i jest uznawane międzynarodowo.
Niepodległość kraju nie zawsze gwarantuje jego rozwój, czasem samodzielność państwowa może łączyć się problemami społeczno gospodarczymi.
Ziemski Świat nigdy nie miał „suwerennego rządu” z władzą rozciągającą się na cały glob i całe ziemskie społeczeństwo!
Chociaż niektóre państwa usiłowały uzyskać światową dominację i „ nadal to czynią”.
Czy to dobrze czy źle, dziś i w przyszłości ?
Być może w przyszłości to pytanie stanie się problemem nr 1 światowych przywódców.
Na Świecie dotąd nie istnieje uniwersalny, międzynarodowy system bezpieczeństwa.
Namiastką takiego systemu jest:
Organizacja Narodów Zjednoczonych,
powołana na mocy Karty Narodów Zjednoczonych przez 51 sygnatariuszy-państw w 1945 r, po zakończeniu II Wojny Światowej,
To docelowo uniwersalna organizacja międzynarodowa, założona właśnie w celu zapobiegania zbrojnym konfliktom pomiędzy państwami, rozwoju współpracy i przestrzeganiu praw człowieka.
Nie jest ona jednak „rządem światowym”.
Ma w swojej strukturze ( w kwestii bezpieczeństwa):
Radę Bezpieczeństwa,
na której ciąży główna odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Podobnie jak Zgromadzenie Ogólne, może ona nakładać sankcje na państwa członkowskie,
oraz
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości
Do kompetencji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości należy rozstrzyganie sporów międzynarodowych, wydawanie opinii doradczych dla organów ONZ i innych organizacji międzynarodowych. Wydawane przez niego wyroki są dla stron ostateczne.
Czy w świetle dotychczasowych tragicznych wydarzeń światowych jest to wystarczający organ dla zapewnienia porządku, ładu i bezpieczeństwa na naszym globie?
To retoryczne pytanie pozostawiam czytelnikom do zastanowienia, w kontekście odpowiedzi na kolejne pytanie niżej.
***
Skoro przelecieliśmy polskim „satelitą” wkoło naszej planety Ziemia i zobaczyliśmy blaski i cienie jej życia, to przypomnijmy sobie:
Jaki jest cel i sens życia człowieka na Ziemi?
1.Cel życia wskazany przez największych filozofów, myślicieli i badaczy na Świecie, w tym Dalajlamę:
„ Głównym celem ludzkiej egzystencji jest poszukiwanie szczęścia….Bez względu na to, czy jesteśmy wierzący czy nie, wyznajemy taką czy inną religie, wszyscy szukamy sposobu na polepszenie swojego życia.
Głównym motorem naszych działań jest więc dążenie do szczęścia.
Jakkolwiek osiągnięcie prawdziwego i trwałego szczęścia nie jest łatwe, jednak jest możliwe.” – Dalajlama
/żyjący autorytet , duchowy i polityczny oraz przywódca narodu tybetańskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla-Patrz książka „Sztuka szczęścia. Poradnik życia”- autorstwa Howarda C. Cutlera/.
Na szczęście, jako cel i sens życia, znacznie wcześniej wskazywali najwięksi filozofowie i myśliciele w historii świata w tym: Sokrates (469–399 p.n.e.), Platon ( 423 – 345 p.n.e.), Arystoteles ( 384 – 322 p.n.e.), Seneka Młodszy ( 4 p.n.e – 65 r. ne.),Tomasz z Akwinu ( 1224 – 1274 ), i współcześni badacze naukowcy Martin Seligman, Władysław Tatarkiewicz, Janusz Czapiński.

  1. Cel życia ludzi wskazany przez Boga
    Według religii chrześcijańskiej:
    Bóg, tworząc istotę ludzką, określił cel i sens życia człowieka, mówiąc: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”
    Biblia, Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (Księga Rodzaju Rozdz. 1, wiersz 28).
    Według Islamu:
    Teksty źródłowe islamu bardzo wyraźnie podkreślają, że życie doczesne to tylko i wyłącznie etap przejściowy. Liczne wersety Koranu wspominają o tym, że w porównaniu z życiem ostatecznym (życiem w raju), krótkotrwałe życie doczesne nie jest więc „prawdziwym życiem”:
    „Wiedzcie, że życie tego świata jest tylko grą, rozrywką i próżną ozdobą. jest tylko rywalizacją o sławę; jest rywalizacją o wielkości majątku i liczbie dzieci. Jest ono podobne do deszczu obfitego: ożywiona roślinność budzi podziw niewiernych; potem ona więdnie i widzisz, jak żółknie, następnie obsycha i łamie się. A w życiu ostatecznym – kara straszna lub przebaczenie od Boga i zadowolenie; tymczasem życie tego świata jest tylko złudnym używaniem (Koran 57:20).
    Według hinduizmu:
    W hinduizmie powszechna jest wiara w reinkarnację. Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie – od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych) po zjednoczenie i stopienie się z Brahmanem (bogiem nadrzędnym, absolutem) raz na zawsze. W skrajnych przypadkach (za karę za popełnienie poważnych zbrodni) dusza może przybrać postać niższą.
    Losy duszy (w tym postać, którą przybierze w następnym życiu) warunkowane są przez czyny – poprzez każdy czyn dusza zbiera określoną (dobrą lub złą, zależnie od czynów) karmę, której rezultatem są sukcesy i szczęście lub cierpienia. Gdy te nastąpią, wtedy karma się spala.
    Wędrówka dusz, w którą wierzą hinduiści, nazywa się sansarą. Hinduiści dążą do jej zakończenia i zjednoczenia się na zawsze z bogiem nadrzędnym (Brahmanem), co jest możliwe poprzez jedną z trzech dróg – bhaktijogę (miłość i oddanie), dźńanajogę (zdobywanie mądrości duchowej) lub karmajogę (bezinteresowne działanie).
    Duch porzuca zużyte ciało, by nowe przyoblec, jak człowiek co odzież znoszoną na świeżą zamienia (Bhagawadgita 2:22).
    ***
    A jak jest z poczuciem szczęścia ludzkości na naszej planecie w aktualnej rzeczywistości, którą „przelotnie” ujrzeliśmy „ z góry”?
    Jak wynika z badań naukowych, a także z samych ludzkich doświadczeń dobrobyt materialny ludzi, w tym każdego człowieka, w każdym miejscu naszej planety, nie świadczy o jego prawdziwym szczęściu i nie jest tożsamy z dobrostanem, o którym niżej.

    Dobrostan (szczęście człowieka) na Świecie

Tak statystycznie wygląda dobrostan czyli poziom zadowolenia z życia ludzkości na Ziemi:
Najszczęśliwsze kraje świata – ranking 2024 (pełna lista)
( według narodowego wskaźnika szczęścia)

Miejsce Państwo Wynik Zmiana 2023
1 Finlandia 7,741 constans 1
2 Dania 7,583 constans 2
3 Islandia 7,525 constans 3
4 Szwecja 7,344 w górę 6
5 Izrael 7,341 w dół 4
6 Holandia 7,319 w dół 5
7 Norwegia 7,302 constans 7
8 Luksemburg 7,122 w górę 9
9 Szwajcaria 7.06 w doł 8
10 Australia 7,057 w górę 12
11 Nowa Zelandia 7,029 w dół 10
12 Kostaryka 6,955 w górę 23
13 Kuwejt 6,951 – –
14 Austria 6,905 w dół 11
15 Kanada 6,9 w doł 13
16 Belgia 6,894 w górę 17
17 Irlandia 6,838 w doł 14
18 Czechy 6,822 constans 18
19 Litwa 6,818 w górę 20
20 Wielka Brytania 6,749 w dół 19
21 Słowenia 6,743 w górę 22
22 ZEA 6,733 w górę 26
23 USA 6,725 w dół 15
24 Niemcy 6,719 w dół 16
25 Meksyk 6,678 w górę 36
26 Urugwaj 6,611 w górę 28
27 Francja 6,609 w dół 21
28 Arabia Saudyjska 6,594 w górę 30
29 Kosowo 6,561 w górę 34
30 Singapur 6,523 w dół 25
31 Tajwan 6,503 w dół 27
32 Rumunia 6,491 w dół 24
33 Salwador 6,469 w górę 50
34 Estonia 6,448 w dół 31
35 Polska 6,442 w górę 39
36 Hiszpania 6,421 w dół 32
37 Serbia 6,411 w górę 45
38 Chile 6,36 w dół 35
39 Panama 6,358 w dół 38
40 Malta 6,346 w dół 37
41 Włochy 6,324 w dół 33
42 Gwatemala 6,287 w górę 43
43 Nikaragua 6,284 w dół 40
44 Brazylia 6,272 w górę 49
45 Słowacja 6,257 w dół 29
46 Łotwa 6,234 w dół 41
47 Uzbekistan 6,195 w górę 54
48 Argentyna 6,188 w górę 52
49 Kazachstan 6,188 w dół 44
50 Cypr 6,068 w dół 46
51 Japonia 6,06 w dół 47
52 Korea Południowa 6,058 w górę 57
53 Filipiny 6,048 w górę 76
54 Wietnam 6,043 w górę 65
55 Portugalia 6,03 w górę 56
56 Węgry 6,017 w dół 51
57 Paragwaj 5,977 w górę 66
58 Tajlandia 5,976 w górę 60
59 Malezja 5,975 w dół 55
60 Chiny 5,973 w górę 64
61 Honduras 5,968 w dół 53
62 Bahrajn 5,959 w dół 42
63 Chorwacja 5,942 w dół 48
64 Grecja 5,934 w dół 58
65 Bośnia i Hercegowina 5,877 w górę 71
66 Libia 5,866 – –
67 Jamajka 5,842 w górę 68
68 Peru 5,841 w górę 75
69 Dominikana 5,823 w górę 73
70 Mauritius 5,816 w dół 59
71 Mołdawia 5,816 w dół 64
72 Rosja 5,785 w dół 70
73 Boliwia 5,784 w dół 69
74 Ekwador 5,725 constans 74
75 Kirgistan 5,714 w dół 63
76 Czarnogóra 5,707 w dół 67
77 Mongolia 5,696 w dół 61
78 Kolumbia 5,995 w dół 72
79 Wenezuela 5,607 w górę 88
80 Indonezja 5,568 w górę 84
81 Bułgaria 5,463 w dół 77
82 Armenia 5,455 w dół 79
83 Południowa Afryka 5,422 w górę 85
84 Północna Macedonia 5,369 w górę 87
85 Algieria 5,367 w dół 81
86 Hongkong 5,316 w dół 82
87 Albania 5,304 w dół 83
88 Tadżykistan 5,281 w dół 80
89 Kongo (Brazaville) 5,221 w dół 86
90 Mozambik 5,216 w górę 97
91 Gruzja 5,185 w dół 90
92 Irak 5,166 w górę 98
93 Nepal 5,158 w dół 78
94 Laos 5,139 w dół 89
95 Gabon 5,106 w dół 94
96 Wyb. Kości Słoniowej 5,080 w dół 93
97 Gwinea 5,023 w dół 91
98 Turcja 4,975 w górę 106
99 Senegal 4,969 w górę 102
100 Iran 4,923 w górę 101
101 Azerbejdżan 4,893 – –
102 Nigeria 4,881 w dół 95
103 Palestyna 4,879 w dół 99
104 Kamerun 4,874 w dół 96
105 Ukraina 4,873 w dół 92
106 Nambia 4,832 w dół 105
107 Maroko 4,795 w górę 100
108 Pakistan 4,657 constans 108
109 Niger 4,556 constans 109
110 Burkina Faso 4,548 w dół 104
111 Mauretania 4,505 w dół 103
112 Gambia 4,485 w górę 119
113 Czad 4,471 w górę 114
114 Kenia 4,470 w dół 111
115 Tunezja 4,422 w dół 110
116 Benin 4,377 w dół 116
117 Uganda 4,372 w dół 113
118 Birma 4,354 w dół 117
119 Kambodża 4,341 w dół 115
120 Ghana 4,289 w dół 107
121 Liberia 4,269 w górę 125
122 Mali 4,232 w dół 120
123 Madagaskar 4,228 w górę 127
124 Togo 4,214 w dół 122
125 Jordania 4,186 w dół 123
126 Indie 4,054 constans 126
127 Egipt 3,977 w dół 121
128 Sri Lanka 3,898 w dół 112
129 Bangladesz 3,886 w dół 118
130 Etiopia 3,861 w dół 124
131 Tanzania 3,781 w dół 129
132 Komory 3,566 w dół 130
133 Jemen 3,561 – –
134 Zambia 3,502 w dół 128
135 Eswatini 3,502 – –
136 Malawi 3,421 w dół 131
137 Botswana 3,383 w dół 132
138 Zimbwabwe 3,341 w dół 134
139 Kongo (Kinszasa) 3,295 w dół 133
140 Sierra Leone 3,245 w dół 135
141 Lesotho 3,186 – –
142 Liban 2,797 w dół 136
143 Afganistan 1,721 w dół 137
Źródło: Bankier.pl na podstawie danych World Happines Report

W tym roku już po raz siódmy na pierwszym miejscu World Happiness Report uplasowała się Finlandia. Na podium znalazły się też Dania oraz Islandia. Tuż za nimi, awansując względem poprzedniego roku o dwie pozycje, pojawiła się Szwecja.
35 miejsce Polski w świecie z wynikiem 6,442, na 143 państw zakwalifikowanych do badania jest relatywnie niższe niż wynika z samych badań przeprowadzonych w kraju przez Ipsos. Bowiem wynik subiektywnego, deklarowanego przez mieszkańców Polski poczucia szczęścia w 10-stopniowej skali wynosi 7,08, to jest około 70% badanych. Chociaż jest to więcej niż jeszcze dwa lata temu. W 2021 r. wynosiło ono średnio 6,59.
Prawie trzech na czterech (73%) badanych na świecie czuje się szczęśliwymi.
Polacy na tym tle wypadają znacznie gorzej. Ponadto poczucie szczęścia w Polsce od lat systematycznie spada.
Badanie szczęścia zostało przeprowadzone przez Ipsos w 32 krajach. Chociaż większość Polaków (58%) deklaruje w nim bycie szczęśliwymi, to jest to trzeci najsłabszy wynik w całym badaniu. Od wyniku w najszczęśliwszym kraju europejskim, Holandii, dzieli go aż 27 punktów procentowych. Co więcej, porównując wynik z badaniem realizowanym przez Ipsos rok i dekadę temu, poczucie szczęścia w Polsce było znacząco wyższe i wynosiło odpowiednio 65% i 72%. Zgodnie z deklaracjami najszczęśliwsi na świecie są Chińczycy (91%), a najmniej szczęśliwi – Węgrzy (50%).
Ogółem na większe poczucie szczęścia wpływają zarówno wyższe wykształcenie, jak i wyższe zarobki. Dodatkowo częściej bycie szczęśliwymi deklarują badani w związkach małżeńskich (79%) niż pozostający w innych relacjach lub bez partnera/ki (68%). W Polsce wpływ zarobków czy wykształcenia nie jest znaczący, jednak bycie w związku małżeńskim pozostaje ważnym czynnikiem szczęścia.
Wyjątkową cechą badania szczęścia przeprowadzonego przez Ipsos jest mierzenie satysfakcji z różnych aspektów życia. Wyniki wskazują, że na świecie badani są najbardziej zadowoleni ze swoich dzieci (jeśli je mają) oraz partnera/ki (jeśli dotyczy). Odpowiednio 85% i 84% deklaruje satysfakcję w tych obszarach. Na trzecim miejscu, z wynikiem 80%, znajdują się kontakt z naturą oraz poziom własnego wykształcenia. Badani najmniej zadowoleni są z ekonomicznej, a także społecznej i politycznej sytuacji w swoim kraju (40%).
Polacy również deklarują największe poczucie satysfakcji ze swoich dzieci (90%), kontaktu z naturą (81%) oraz partnera/ki (79%). W porównaniu do średniej dla świata z poziomu edukacji zadowolonych jest już wyraźnie mniej, bo 72% badanych. Zaledwie 27% Polaków jest zadowolonych z sytuacji społecznej i politycznej w kraju, a 24% z jego sytuacji ekonomicznej.
Ipsos przeanalizował także zależności pomiędzy satysfakcją z różnych aspektów życia a deklarowanym poziomem szczęścia.
I tu należy zwrócić uwagę, że:
Największe pozytywne zależności zachodzą w przypadku poczucia sensu, a także poczucia kontroli nad swoim życiem.
Co ciekawe, najsłabsza taka zależność występuje dla satysfakcji z dzieci. Oznacza to, że ludzie deklarujący wysoką satysfakcję w tym obszarze, relatywnie rzadziej deklarowali bycie szczęśliwymi.
„Jak wynika z naszego badania, Polacy czują się coraz mniej szczęśliwi. W porównaniu do badania z końca 2021 roku spadek deklarowanego poczucia szczęścia wyniósł aż 7 punktów procentowych. Przyczyn tej zmiany można szukać między innymi w wojnie za naszą wschodnią granicą czy w utrzymującej się wysokiej inflacji. Pozytywnym aspektem badania jest fakt, że 77% z nas ma się do kogo zwrócić w potrzebie, co jest wynikiem wyższym niż średnia dla świata (72%).”
/– patrz Joanna Skrzyńska, Public Affairs Leader w Ipsos Polska/
***
A teraz Ty, drogi czytelniku, spojrzałeś z „ z góry” na życie na naszej planecie Ziemia, to spróbuj się określić, znajdując odpowiedzi na takie, przykładowe pytania:
Czy uważasz, że jesteś we właściwym miejscu na planecie Ziemia ( kontynent, kraj, miejscowość) ?
Jak mieszkasz? Czy Twój dach nad głową stwarza warunki do szczęśliwego życia?
Czy Twoja wiedza i wykształcenie są wystarczającym środkiem do osiągnięcia szczęścia?
Czy twoje dochody dają Ci dobrobyt w postaci dobrego życia?
Czy masz zadowolenie z pracy?
Czy żyjesz spokojnie, w harmonii życia i poczuciu bezpieczeństwa?
No i „summa summarum” najważniejsze :
Czy jesteś szczęśliwy?
A potem……, no właśnie co…?
Szukaj najlepszego rozwiązania na własne szczęśliwe życie, pamiętając, że :
„ Nie ma rzeczy niemożliwych do rozwiązania, trzeba tylko wiedzieć, gdzie i jak szukać konkretnej wiedzy o tym, jak można to zrobić, a następnie umieć tę wiedzę zastosować ?
Dane zawarte w niniejszym artykule pochodzą ze źródeł wskazanych w tekście i z Wikipedii.
Bronisław sierpień 2024


Napisz tekst lub skomentuj: