?>

Czy rzeczywiście do szczęścia potrzebna jest samorealizacja?

Kategoria:O samorealizacji

Jak najprościej i najkrócej odpowiedzieć czym jest szczęście prawie każdego człowieka? Ależ oczywiście, spełnieniem marzeń!

Kiedy człowiek osiąga największą satysfakcję i wielkie zadowolenie z osiągnięcia wymarzonej wartości? Oczywiście, gdy zdobędzie ją sam.

Jakie wartości są najczęściej marzeniem człowieka? Chyba te najwyższe, trudno osiągalne.

Spójrzmy zatem na modelową hierarchię potrzeb człowieka, słynnego amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa, jakie to mogą być wartości?

Na pewno każdy człowiek na świecie ma różne marzenia. W zależności od statusu materialnego, standardu życia i wielu innych czynników, przedmiotem marzeń indywidualnego człowieka mogą być potrzeby różnego rzędu z tej wzorcowej hierarchii.

Dla wielu ludzi na świecie najważniejszą potrzebą, chociaż nie koniecznie marzeń, mogą być potrzeby fizjologiczne, bytowe jak mieszkanie i pożywienie.

Jednak zapewne każdy chciałby, aby jego szczęście osiągnęło szczyt marzeń, a najlepiej by trwało przez całe życie, poprzez realizację wszystkich potrzeb i wartości oraz samorealizację tych najwyższych potrzeb.

I to marzenie by szczęście trwało przez całe życie, ja nazywam pełnią życia, czyli prawdziwym szczęściem.

Tak rozumiane szczęście jest przedmiotem moich rozważań w książce pod tytułem:” Jak żyć, aby osiągnąć prawdziwe szczęście, proste i praktyczne odpowiedzi na pytania wzięte z życia”. Według mojej koncepcji pełni życia, prawdziwego szczęście, może doświadczyć ten człowiek, który na przestrzeni całego swojego życia osiągnie siedem najważniejszych wartości: miłość, małżeństwo-związek partnerski, dziecko /dzieci/, jego /ich/ wychowanie, w tym wykształcenie, rodzina, praca zawodowa i samorealizacja. I dalej wywodzę, że to prawdziwe szczęście stanowiące pełnię życia składa się z siedmiu szczęść samoistnych, osiągniętych w wyniku siedmiu wartości życiowych. Ponadto, po wielu latach praktyki prawniczej i doświadczeń życiowych wskazuję, z dużą dozą prawdopodobieństwa, na czym polega każde z tych siedmiu szczęść.

Tutaj, ze względu na ograniczone możliwości bloga, podam tylko kwintesencję osiągania każdego szczęścia.I tak:

Szczęście w miłości, to wzajemnie oddanie w miłości, czyli kochanie i bycie kochanym.

Szczęście w małżeństwie –stałym związku partnerskim, to spełnienie obojga partnerów realizowane przez siedem podstawowych więzi małżeńskich: więzi uczuciowo-emocjonalnej, w tym więzi miłości, więzi intelektualnej, rozumianej jako zbieżny poziom mądrości, wspólnoty celów, w tym posiadanie dziecka, więzi światopoglądowej i religijnej, wspólne zamieszkanie, wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego oraz wzajemnej pomocy.

Szczęście posiadanie dziecka /dzieci/, to świadome rodzicielstwo,

Szczęście wychowania, w tym wykształcenia, to dobre wychowanie i odpowiednie wykształcenie dziecka /dzieci/,

Szczęście rodzinne, to spełnienie wszystkich członków rodziny,

Szczęście z pracy zawodowej, to satysfakcja z pracy,

Szczęście poprzez samorealizację, to twórcze życie i bezinteresowne czynienie dobra.

Powróćmy teraz do tytułowego pytania, czy rzeczywiście do szczęścia potrzebna jest samorealizacja?

Już wiemy, że to zależy od tego, co każdy z nas będzie uważał za swoje szczęście? Oczywiście mając na uwadze własne potrzeby wynikające z marzeń, ambicji, aspiracji, celów życiowych czy też realnych dążeń?

Dla jednych do szczęścia wystarczy osiągnięcie na przykład satysfakcji z pracy zawodowej wykonywanej przez całe życie. I takich ludzi możemy spotkać na co dzień, także u szczytu władzy w naszym kraju. To będzie także ich samorealizacja, ale tylko w zakresie jednej wartości życiowej, przez twórczą pracę.

Dla innych do szczęścia potrzeba osiągnięcia kilku wartości, niekoniecznie wszystkich. A mogą być i są tacy, których szczęściem jest sama możliwość samorealizacji n.p. sława artystyczna, aktorska, twórcza, pisarska, malarska, i.t.p.

Ja uważam i tak udowadniam w swojej książce, że aby osiągnąć prawdziwe szczęście, czyli pełnię życia, trzeba zdobyć wszystkie najważniejsze wartości życiowe, w tym samorealizację przez twórcze życie i bezinteresowne czynienie dobra.

Samorealizacja jest zwieńczeniem i dopełnieniem sześciu szczęść z osiągniętych sześciu pozostałych wartości tworzących prawdziwe szczęście, miłości, małżeństwa-związku partnerskiego, dziecka /dzieci/, wychowania z wykształceniem, rodziny oraz pracy zawodowej.

Bronisław


Napisz tekst lub skomentuj: